Background Color:
 
Background Pattern:
Reset
11/22/2019 - جمعه 1 آذر 1398
BRT


هدف از راه‌اندازی سیستم‌های خطوط تندرو اتوبوس تهران، فراهم‌سازی شرایط سفرهای درون شهری سریع و مطلوب برای شهروندان است. سامانه اتوبوسرانی تندرو سرآغاز تغییر نگرش و ایجاد تحولی بزرگ در ساختار مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهری بوده است و نمادی از کاربرد دانش و فن آوری در عمل برای رفع معضلات پیش روی کلانشهری چون شهر تهران می باشد .
ایجاد سامانه های اتوبوس تندرو به عنوان یکی از ارکان مدرن کردن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به منظور افزایش مسافر جذب شده به سیستم‌کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی ناشی از تراکم ترافیک از سال 1385 در دستور کار مدیریت حمل و نقل شهر و شرکت واحد قرارگرفته است. بر اساس مطالعات انجام شده 10 کریدور اصلی شهر برای ایجاد سیستم اتوبوس-های تندرو انتخاب شدند که 8 خط آن تاکنون راه اندازی شده اند و در چند سال اخیر توانسته‌اند حجم مسافر قابل توجهی را به خود جلب کنند که این جذب مسافر به دلیل ساختار سنتی و عملکرد نا مطلوب در سیستم اتوبوسرانی قبل از ایجاد خطوط تندرو میسر نبود.
اولین سامانه خطوط تندرو در سال 1386 از چهاراه تهران پارس تا آزادی تاسیس و بهره برداری شد. پرداخت سریع و آسان هزینه این سفرها برای اولین بار در دی ماه سال 1390 در ایستگاه دانشگاه تهران این سامانه با نصب دستگاه‌های کارت خوان ثابت درون ایستگاه (stand) به مسافران ارائه شد. در ادامه با تاسیس و بهره برداری دیگر سامانه ها، اکثر ایستگاه‌ها و اتوبوس-ها به این سیستم مجهز شد و در خدمت مسافرین قرار گرفت.